Kulinaria

PRZEPISY

Mięso z dziczyzny można gotować, smażyć, dusić czy piec w piekarniku. Najpierw jednak należy mięso podzielić na porcje i zabejcować na kilka dni (patrz marynaty). Po tym czasie trzeba je natrzeć przyprawami, oprószyć mąką, a potem usmażyć na rozgrzanym tłuszczu. W takiej postaci mięso można zapiekać w piekarniku, jednak podczas tego procesu bardzo ważnym elementem jest polewanie go tłuszczem, ponieważ może szybko wysychać. Przy przygotowywania dania z dziczyzny należy wcześniej zgłębić wiedzę na temat rodzaju przypraw dodawanych do tego rodzaju mięsa (patrz przyprawy i zioła do dziczyzny), bowiem nie każda z nich pasuje do wszystkiego. Kminek nada się do mięsa z dzika, ziele angielskie można zastosować w przypadku mięs duszonych, koperek, tymianek i natka pietruszki pasować będzie do dzikiego ptactwa, liść laurowy przyda się do gulaszów i bigosów, zaś majeranek sprawdzi się dodany do pasztetów. Ponadto do dziczyzny świetnie pasuje jałowiec, suszone owoce oraz czerwone wino.

Walory smakowe mięsa z dziczyzny są nie do opisania i zdecydowanie przewyższają smakiem mięso drobiowe, czy wołowe. Poniżej przedstawiamy pięć sposobów na przygotowanie dziczyzny:

1. Pieczenie w folii aluminiowej – folię smarujemy od wewnątrz masłem lub dodajemy plasterki słoniny, po czym układamy mięso (może być z farszem) i posypujemy przyprawami, a następnie zawijamy, jednak niezbyt ciasno. Całość pieczemy w piekarniku o temperaturze ok. 200 stopni, a w końcowym etapie pieczenia zdejmujemy folię, by skórka mięsa się zarumieniła.

2. W piekarniku – najlepiej piec duże części jak np. udziec, całe zające i ptactwo. Mięso umieszczamy w odpowiednim naczyniu wcześniej posmarowanym masłem i wstawiamy do piekarnika o temperaturze 220 stopni, polewając sosem, a w końcowym etapie dodajemy warzywa i przyprawy.

3. Na rożnie – wcześniej należy mięso polać olejem, by nie traciło wilgotności. Tu także najlepiej sprawdzają się duże kawałki mięsa, lub całych ptaków.

4. Smażenie na patelni
– najlepiej w niewielkiej ilości tłuszczu na dużym ogniu. Dla smaku można polać np. czerwonym winem. Z zawiesiny powstałej po smażeniu przyrządza się sos dodając śmietanę i np. owoce.

5. Duszenie
– wybór mięsa jest dowolny, warto jednak podzielić je wcześniej na małe kawałki. Najpierw marynujemy je przez 2 dni, wyjmujemy z zalewy i wycieramy papierowym ręcznikiem. Następnie obsmażamy ze wszystkich stron, po dodaniu zalewy dodajemy dla smaku jarzyny, wino i zioła, i doprowadzamy do wrzenia, często polewając sosem. Duszenie powinno trwać do momentu, aż mięso będzie miękkie.

KILKA PORAD PRAKTYCZNYCH PRZED ROZPOCZECIEM KULINARNEJ PODRÓZY Z DZICZYZNĄ…

 Bażant z warzywami – mięso z bażanta jest dość chude, dlatego przed upieczeniem warto je obłożyć słoniną. Możemy go przyrządzić w śmietanie, nadziewać kaszą, ryżem, lub twarogiem, dusić w garnku, czy nacierać masłem. Świetnie też smakuje z nutą imbiru lub białego wina.

Kiełbasa z dziczyzny – jej smak zdecydowanie różni się od tej tradycyjnej, jaką zwykliśmy zazwyczaj kupować, a do tego ma o wiele mniej kalorii, bo nie zawiera tak dużo tłuszczu, a co za tym idzie także mniej cholesterolu. Tajemnicą myśliwskiej kiełbasy jest ukryty w niej jałowiec!

Jeleń – można z niego przyrządzić filety, zrobić rostbef, czy polędwicę, lub przygotować tradycyjną pieczeń z przyprawami. Smak mięsa doskonale podkreśla np. sos koperkowy.

Sarna – tajemnicą dobrze przygotowanej sarniny jest marynata. Trzeba pamiętać, że mięso z sarny łatwo przesuszyć.

Szynka z dzika – można ją podawać z pieczonymi z ogniska ziemniakami, lub gotowaną w sosie śmietanowym, która wysubtelni jej smak. Świetnie smakuje ona zarówno na słodko, np. z bakaliami i rodzynkami, jak i przyrządzona ze śliwką, czy porami.

Źródło: www.pzlow.pl

 

Jeżeli chcesz podzielić się swoim przepisem śmiało wyślij do nas :) opublikujemy na stronie!

(e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. )

 
Copyright © Koło Łowieckie "OSTOJA" w Krapkowicach